Błogosławiony
Edmund Bojanowski

Kalendarium

p w ś c p s n
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Wrzesień jest dla Polaków miesiącem szczególnym, ze względu na rocznicę wybuchu II wojny światowej, bohaterską obronę i dzieje naszego kraju podczas okupacji niemieckiej. Wspominamy też licznych Polaków, którzy z narażeniem własnego życia pomagali prześladowanym Żydom. Najbardziej rozpoznawalną polską Sprawiedliwą wśród Narodów Świata jest Irena Sendlerowa. W tym strasznym wojennym okresie, niosła pomoc żydowskim dzieciom. Dla upamiętnienia tej niezwykle odważnej kobiety i wielu innych osób, które wraz z nią niosły pomoc zamkniętym w gettcie warszawskim ludziom, powstał w Rzeszowie, przy ul. Kopernika 18A , mural. Inicjatorem jego powstania było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Obraz powstał na budynku znajdującym się na obszarze, gdzie w czasie wojny znajdowało się rzeszowskie getto, a obecnie w pobliżu jest park i plac poświęcony jego ofiarom.

Uroczyste otwarcie muralu, uświetnili swoją obecnością: córka Ireny Sendlerowej – Janina Zgrzembska, rzecznik praw dziecka - Marek Michalak, podkarpacka  kurator oświaty - Małgorzata Rauch, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie - Dariusz Iwaneczko oraz wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko. Wśród zgromadzonej młodzieży była także delegacja dzieci z naszego przedszkola, które wyróżniały się swoimi strojami galowymi. Przedszkolaki miały zaszczyt rozmawiać z panią Janiną oraz rzecznikiem praw dziecka.

W nawiązaniu do bohaterskiej postawy Ireny Sendlerowej, która ratowała najmłodszych dotkniętych piekłem wojny, nie mogło zabraknąć na tej uroczystości naszych przedszkolaków. Pragniemy, jako wychowawcy tej placówki wpajać dzieciom najpiękniejsze wartości i ideały oraz uczyć poszanowania dla ludzkiego życia.

Hanna Wróbel i Justyna Mach
Data wydarzenia: 
piątek, 7 Wrzesień, 2018 - 12:30
Lokalizacja: 
ul. Kopernika 18A, Rzeszów

Godziny pracy

dni powszednie
6.30 - 17.00

Płatności

Nasz YouTube

Subskrybuj