Jesteś tutaj
Wrzesień jest dla Polaków miesiącem szczególnym, ze względu na rocznicę wybuchu II wojny światowej, bohaterską obronę i dzieje naszego kraju podczas okupacji niemieckiej. Wspominamy też licznych Polaków, którzy z narażeniem własnego życia pomagali prześladowanym Żydom. Najbardziej rozpoznawalną polską Sprawiedliwą wśród Narodów Świata jest Irena Sendlerowa. W tym strasznym wojennym okresie, niosła pomoc żydowskim dzieciom. Dla upamiętnienia tej niezwykle odważnej kobiety i wielu innych osób, które wraz z nią niosły pomoc zamkniętym w gettcie warszawskim ludziom, powstał w Rzeszowie, przy ul. Kopernika 18A , mural. Inicjatorem jego powstania było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Obraz powstał na budynku znajdującym się na obszarze, gdzie w czasie wojny znajdowało się rzeszowskie getto, a obecnie w pobliżu jest park i plac poświęcony jego ofiarom.
Uroczyste otwarcie muralu, uświetnili swoją obecnością: córka Ireny Sendlerowej – Janina Zgrzembska, rzecznik praw dziecka - Marek Michalak, podkarpacka kurator oświaty - Małgorzata Rauch, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie - Dariusz Iwaneczko oraz wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko. Wśród zgromadzonej młodzieży była także delegacja dzieci z naszego przedszkola, które wyróżniały się swoimi strojami galowymi. Przedszkolaki miały zaszczyt rozmawiać z panią Janiną oraz rzecznikiem praw dziecka.
W nawiązaniu do bohaterskiej postawy Ireny Sendlerowej, która ratowała najmłodszych dotkniętych piekłem wojny, nie mogło zabraknąć na tej uroczystości naszych przedszkolaków. Pragniemy, jako wychowawcy tej placówki wpajać dzieciom najpiękniejsze wartości i ideały oraz uczyć poszanowania dla ludzkiego życia.
Hanna Wróbel i Justyna Mach