Jesteś tutaj
W ostatnim czasie wiele można usłyszeć o integracji sensorycznej i jej zaburzeniach.
Co zatem oznacza termin SI?
Za twórczynię integracji sensorycznej uznaje się żyjącą w XX wieku dr Jane Ayres, amerykańską psycholog, terapeutę i pracownika naukowego Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Docierające do naszego mózgu informacje ze zmysłów takich jak: wzrok, słuch, dotyk, równowaga, czucie ruchu-kinestezja, ulegają sortowaniu i identyfikowaniu, a także łączeniu w jedna spójną całość z wcześniej uzyskanymi doświadczeniami. W ten sposób tworzy się obraz otaczającej nas rzeczywistości. Właśnie tym jest integracja sensoryczna - nieustannym procesem organizowania wrażeń odbieranych przez zmysły, na podstawie którego powstają właściwe do sytuacji adaptacyjne reakcje organizmu. Dzięki temu jest możliwe właściwe i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Początek rozwoju integracji sensorycznej ma miejsce już w okresie życia płodowego i kształtuje się do około 7 roku życia.
Osoby pragnące pogłębić wiedzę na temat SI, zapraszamy do działu ciekawe linki, gdzie znajduje sie odnośnik do artykułu "Co to jest integracja sensoryczna (SI)?